Atatürk’ün Milli Eğitim Bakanı , Mustafa Necati…KURAN’I TARİHE GÖMDÜK DİYECEĞİ SAATTE, NASIL ÖLDÜ…?

Merhum Onk. Dr.Haluk Nurbaki’nin babası, 1920 li yıllarda Konya’da neşriyat yapan BABALIK gazetezinin baş yazarıdır. Onun anlatımına göre1929 yılınrda, bir gün devrin meşur Milli Eğitim Bakanı Mustafa Necati Konya’ya yeni harflerin üstünlüğünü anlatmak için kongerans vermek üzere gelir. Şehrin ilan tahtalarına” eski harflerle birlikte Kuran’I da gömdük” yazan ilanlar asılarak, ertesi gün saat 10’da konferans verileceği belirtilip halk davet edilir.
O akşam Mustafa Necati onuruna mükellef bir ziyafet verilir Yemekten sonra bakan apandisit ağrıları çekmeye başlar. Hemen hastaneye kaldırılıp ameliyat edilir. Ameliyat başarılı olur. Gece vakti yattığı yatağın yan demir kollarının ikiside bir anda kırılır ve bakan yere düşer. Ameliyat yeri patlar. Tüm çabalara ramen, konferans vereceği saat 10’da geberir.O konferansta Kuran’ı da eski harflerle birlikte tarihe gömdüklerini söyleyemeden. Kendisi topraga gömülür. Yıl 1929 dur.
Bu hatıra, Cumhuriyetin ilk yıllarında, devlet ricalinin büyük bir kısmının zihniyetinin nasıl olduğu ndktasında açıklayıcı bir fikir vermektedir. Masonik zihniyete sahip İttihatçı artıkları,ne eski yazıyı ne de Kuran’ı gömebildiler.Ancak bu millet onları lanet ederek tarihe gömdü. Cena bı Allah, ” onlar hesap mı yaptıklarını sanıyorlar. Hesabın iyisini biz yaparız” demektedir. Allah var keder yok…Yeter ki kul olalım…

1.441 views

0 Comments

Leave a Reply